עקרות הלכתית

HE EN


על פי ההלכה הפסוקה בדיני נידה, בני הזוג אסורים זה על זו במהלך ימי הווסת, וכן במשך שבעת הימים שלאחר מכן, המכונים "שבעה נקיים". על פי רוב, העת האפשרית להפריה חלה לאחר שבני הזוג מותרים זה לזו; אולם יש נשים שהביוץ שלהן מתרחש כשבני הזוג עדיין אסורים זו לזה. במקרים כאלה, ההלכה לכאורה מונעת מהם להרות כדרך הטבע. תופעה זו התפרסמה בשנים האחרונות בכינוי "עקרות הלכתית".

יש רבנים המבקשים להתמודד עם תופעה זו באמצעים רפואיים, ובעיקר בעזרת טיפולים הורמונליים. אולם נטילת הורמונים שלא לצורך היא בעייתית, עשויה להיות מסוכנת, וגם לא תמיד יעילה כפתרון לבעיה. מאידך, בשנים האחרונות נשמע קול הקורא לביטול "שבעה נקיים" נגד ההלכה הפסוקה.

בספר עקרות הלכתית מבקשים המחברים, הרב דוד ביגמן והרב בנימין הולצמן, להציע מענה הלכתי לבעיה המתוארת, המבקשת לפתור שאלות אלה בכלים ההלכתיים, תוך עיון בפרטי פרטיו של הדיון ההלכתי. בשבעת פרקי הספר מתייחסים המחברים למקרים שונים שמביאים ל"עקרות הלכתית" ומציעים פתרון הלכתי לכל אחד מהמקרים המתוארים. הספר נועד בראש ובראשונה לסייע לפוסקים ולפוסקות בהתמודדות עם בעיה סבוכה זו, ובנוסף לסייע לזוגות הסובלים מ"עקרות הלכתית" למצוא פתרון למקרה הייחודי שלהם.

על המחברים

הרב דוד ביגמן הוא ראש ישיבת מעלה גלבוע. שימש כרב קיבוץ מעלה גלבוע במשך שנים. לרב ביגמן יש ניסיון עשיר בפסיקה בשדה טהרת המשפחה, ומשיב על שאלות רבות בנושא מדי שבוע.

הרב בנימין הולצמן הוא רב קיבוץ מעלה גלבוע קרוב לעשרים שנה. הוא פוסק קהילתי בעל ניסיון רב, משמש כראש כולל ההלכה בישיבה, וכראש תוכנית לימודי ההלכה לנשים המשותפת לישיבה ולמדרשת עין הנצי"ב.הספר יהיה זמין לרכישה מקוונת בקרוב. בינתיים אפשר להזמין אותו בטלפון: 04-6480712 או בדוא"ל: yeshiva@maalegilboa.org